Cosa ve Tasarruf | Cosa

Cosa Nasıl Tasarruf Ediyor

Termostat kullanılmayan ve kombilerin tüm gün sürekli açık olduğu durumda evlerimizin sıcaklığı, dış hava sıcaklığına göre, sürekli değişir. Dış hava sıcaklığı düştüğünde kombinin çalışma sıcaklığı yükseltilmez ise evinizin sıcaklığı da düşecektir. Dolayısıyla ev içerisinde dış hava koşullarına bağlı olarak sürekli değişen bir sıcaklık olacaktır.

Oda termostatları, evlerimizi istediğimiz sıcaklığa getirebilmek ve burada sabit tutmak için kombilerimizin gerektiği kadar çalışması sağlayan cihazlardır. Bu sayede hem evlerimiz değişen dış hava koşullarına göre konforlu hissettiğimiz sabit bir sıcaklıkta tutulmuş olur hem de kombileri gerektiği kadar çalıştırdığı için doğalgazdan tasarruf sağlamış olur. Oda termostatlarının kullanımı ile elde edilecek tasarruf oranlarına ilişkin literatürde bir çok çalışma mevcuttur. Bu çalışmalara göre termostat kullanımı ve alışkanlıklarımıza bağlı olarak değişmekle birlikte %5 ila %15 arasında bir tasarruf etmemiz söz konusudur.

Öte yandan programlanabilir termostatlar ile haftanın değişik gün ve saatleri için evinizi farklı sıcaklık değerlerine ayarlamak mümkündür. Termostat ayarımızı düşürdüğümüz her 1 derece sıcaklık, yaklaşık %5–8 arasında daha az doğalgaz tüketmemizi sağlayacağından ev dışında ya da uykuda olduğumuz zamanlarda termostat ayarlarımızı düşürerek daha fazla tasarruf etmemiz mümkün olmaktadır. Örneğin, uyurken sıcaklığın 2 derece, gün içinde evde kimse yokken ise 4 derece azaltılması durumunda sıcaklığın sürekli sabit olması durumuna göre, kullanıcı alışkanlıklarına göre değişmekle birlikte, %3–15 arası daha fazla tasarruf etmek mümkündür.

Cosa kullanıcıların evde, uykuda ve dışarıda olma durumlarına göre kombileri işlettiğinden klasik bir termostat kullanımına göre daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilmektedir. Örneğin, sabah 07:00’de kalkıp evden 08:00’de çıkan, akşam 19:00’da eve gelip 12:00’de yatan bir kullanım durumu için; termostatsız kullanımda kombinin tüm gün sürekli sabit sıcaklıkta bırakıldığı duruma göre gece uyku sırasında sıcaklığın 2 derece daha düşük ayarlandığı senaryoda gece boyunca ortalama %5, gün içinde evde kimsenin olmadığı durumda yaklaşık %15 akşam evde olunan saatlerde ise yaklaşık %10 civarında toplamda ortalama %30 tasarruf sağlanabilecektir. Bunun yanında termostatsız kullanımda, ev sıcaklığı dış hava sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Özetle %30 enerji tasarrufunun yanı sıra evlerimiz istediğimiz sıcaklıkta kalarak tasarrufun yanında konforu da beraberinde getirecektir.